?

Log in

entries friends calendar profile Мій сайт Next Next
Білоруси спілкуються українською - Тёмка
molodyj_gutsul
molodyj_gutsul
Білоруси спілкуються українською
на Мозирщині, вживає слово "картопля" замість білоруського "бульба". (Мозир - це далеко не Берестейщина, тут можна говорити лише про незначні українські впливи). На що я з повним правом заявив Сергієві, що вся Галичина непохитно обстоює білоруське слово "бульба", відмовившись від російського, польського і навіть українського (!) відповідника. Після цього вже можна було відверто говорити про всі лінгвістичні особливості кожної ділянки українсько-білоруського кордону. Звичайно, порушили і тему Берестейщини. Сергій, як і більшість білорусів, погоджується, що в цьому регіоні є сильні українські мовні впливи. Берестейщина могла б бути (на цій підставі) областю активного культурного співробітництва. А ось політизація цього питання таїть в собі певну небезпеку. Берестейці мають певний сентимент до України (та й то далеко не всі), а ось в політичному сенсі є стовідсотковими білорусами. Багато акти-вістів Білоруського Народного Фронту (БНФ) походять з Берестейщини і є активними борцями за білоруську мову. Добре, що вони не українофоби (як ті кубанські козачки, що сліпо і бездумно брали участь у конфлікті навколо Тузли), але ніколи не будуть вони і українською "п'ятою колоною". І в першу чергу тому, що наші народи дуже близькі і протягом багатьох століть жили в злагоді і добросусідстві.
Андрій Динько, якого я розшукав у редакції "Нашай Нівы", був дуже втішений, що "Кримська світлиця" передрукувала його матеріал "Незамовне вбивство". Ось де, дійсно, актуальна тема для нашого співробітництва! А мова... Андрій зразу ж перейшов на українську, і я завважив, що він роз-мовляє майже літературною мовою. Родом він з самого Бреста і вивчив її, чуючи на базарах та автостанціях. Але на українську відразу ж перейшов і Сергій Запрудський, що був моїм гідом по Мінську. І я подумав: оця "українськість" є загальнобілоруською! Бо Запрудський не берестеєць, а мінчанин, точніше "мінчук", як кажуть самі білоруси. Добре розмовляє українською і лідер БНФ Вінцук Вячорка. Це він активно переконував активістів української громади Мінська завжди і скрізь спілкуватися українською мовою, бо білоруси її розуміють. Але всі перераховані мною люди були б не в захваті, якби раптом Україна почала вимагати якогось особливого статусу для південно-західної Берестейщини. І розмови про один мільйон українців у цьому регіоні їх, звичайно ж, дратують. Так само, як львівського інтелігента дратували б розмови про те, що закарпатські русини, яких також один мільйон, не є українцями. (Я вже не кажу про те, що мільйон для білоруської нації - це зовсім не те, що мільйон для України!). У зв'язку з цією темою пригадую слова одного мудрого польського інтелігента:
- Польща і без Львова залишиться Польщею, а ось Україна без Львова буде зовсім іншою Україною...
Очевидно, такою ж повинна бути наша позиція щодо Берестейщини. Біловезький зубр - це не український "бренд", це символ Білорусі.

Настрій: сонний
Зараз грає: Back Draft - Noisia [Subtitles]

Прокоментувати